Evde Verimli Çalışmayı Arttırmanın 5 Yolu

Evde Verimli Çalışmayı Arttırmanın 5 Yolu 

Çoğu insanın eve tıkılıp kaldığı ve evden çalışmak zorunda olduğu bu karantina günlerinde eski düzenimizi ve verimimizi korumak herkes için zorlaşmaktadır. Çeşitli nedenlerden dolayı çoğu kişi işini evinden devam ettirmek zorunda kalmaktadır. Evden çalışmaya yeni başlayan çoğu kişi bu süreçte verimini veya odağını koruyamamakta, çeşitli sıkıntılar yaşamaktadır. Çağımızın en büyük problemlerinden birisi olan odaklanma evden çalışma durumunda iyice sıkıntı olmakta ve yaşamımızı etkilemektedir. Bu yazıda sizlere karantina döneminde evden çalışırken veriminizi korumanız için yardımcı olabilecek beş maddeden sıralanabilir:

1- Sağlam Bir Sabah Rutini Oluşturun

 Daha önce normal zamanlarınızda işe giderken nasıl her sabah kalktığımızda bir sabah rutinimiz, hiç yoktan kafanızda beliren bir yapılacaklar listesi varsa karantinada evden çalışma döneminde de aynı şekilde bunu uygulayabilirsiniz. Erken kalkıp, pijamalarınızı çıkartıp iş kıyafetlerinizi giyebilir ve çalışmanıza başlayabilirsiniz. Bu beyninizin karantina döneminde evden çalışmaya adapte olmasına yardımcı olacaktır. Eğer kafanızdan bu çizelgeye uymakta veya zamanı takip etmekte zorlanırsanız sabah rutininizi veya yapmanız gerekenleri bir kâğıda yazabilirsiniz. Bu yazdığınız kâğıdı odanızın, mutfağın, salonun veya göz önündeki herhangi bir yerin köşesine asabilirsiniz, böylece rutininizi takip etmeniz de kolaylaşacaktır. Eğer yazmak istemiyorsanız da telefonunuzdan sabah rutininizi takip etmenize yardımcı olan uygulamalar da bulunmaktadır.

2- Önceliklerinizi Belirleyin

Evde olduğunuz bu dönem boyunca boşluğa düşmek ve ne yapacağını bilememek çok normaldir fakat verimli çalışma düzeninizi korumak için önceliklerinizi belirlemeniz gerekmektedir. Sabah rutini oluşturmak bu konuda size yardımcı olacaktır fakat bütün aile üyelerinin de evde olduğu bu dönemde birlikte geçirilecek zamanı, çalışma zamanını ve ev işlerinin yapıldığı zaman konuşulmalı, ortak bir karara göre ayrılmalı ve herkes bu kurallara uymalıdır. Böyle dikkatinizin dağılmasına izin vermeden çalışabilir sonrasında da aile içi verimli vakit geçirebilirsiniz.

3- Rahatlayın Ve Molalar Verin

Evden çalıştığımız bu dönemde zaten karantina süresinde stresli bir dönem yaşamaktayız, üstüne evden çalışmanın stresi de bireyi kötü etkileyebilmektedir. Bu yüzden çalışırken küçük molalar vermek, molalar esnasında çay gibi rahatlatıcı şeyler içmek kişiye iyi gelebilir ve çalışma verimini arttırabilmektedir. Çalışırken verilen küçük aralar, birazcık stresten uzaklaşıp rahatlamanın önemi unutulmamalıdır. Stres altında uzun süreler çalışmak hem verimsiz hem de sürdürülebilir olmayacaktır.

4- Çalışmaya Uygun Bir Ortam Hazırlayın

Evden çalışırken kişinin veriminin düşmesine ve odağını kaybetmesine sebep olan şeylerden birisi de evden çalışırken çalıştığımız ortamın çalışmaya uygun olmaması ve dikkat dağıtıcı bir sürü unsurla dolu olmasıdır. Çalıştığımız yere en az çalışmamız kadar özen göstermeli, çalışma alanımızı mutlaka olabildiğince çalışma dışı olan eşyalardan uzak, temiz ve düzenli tutmalıyız. Ayrıca çalıştığımız yer havadar, güneş gören bir yer olmalı, yüksek gürültülerden uzak, sessiz bir yer olmalıdır. Aynı zamanda organize olmak sizin odaklanmanıza yardımcı olacağı gibi zamanını daha verimli kullanmanızı ve zaman kaybetmemenizi sağlayacaktır.

5- Bir Hedef Belirleyin 

Çalışırken motivasyonunuzu ve veriminizi arttıracak bir madde de kendinize hedef belirlemenizdir. Bu hedeflerin illa çok büyük olmasına gerek yoktur, bulaşıkları kaldırmak bile karantina günlerinde size bir hedef olabilir. Bu hedeflerin asıl amacı beynimize bir şey başardığımız hissini yaşatmaktır, böylelikle beynimiz motive olur ve çalışmaya olan isteği artar. Fakat amaçsız bir şekilde yapılan çalışmalar genellikle bir süre sonra verimini kaybetmektedir. Aynı şekilde evden çalışırken işinizi küçük parçalara bölmek ve maddeler halinde sıralamak yapılacakları daha iyi görmenize ve odaklanmanıza yardımcı olacaktır.

Bir yanıt yazın