Girişimcilerin İzlemesi Gereken 10 Film

Karantina günleri insanların en çok zorlandığı ve uğraş arayışına girdiği günler arasındadır. Çünkü evde oturmaktan başka faaliyet göstermezler. Hal böyle olunca da çoğu kişi filmleri ardı arkasına izlemeye başladı. Lakin girişimci temalı filmler girişimci kişilerin daha çok dikkatini çekmeyi başarmıştır. Girişimci türlerinde ise birçok filmler yazılmış ve çekilmiştir. İşte o filmlerden bazıları:

1- The Pursuit of Happyness (Umudunu Kaybetme)

Bu filmde başrolü oynayan Christopher Gardner kişisinin hayat hikâyesini anlatıyor. Genel itibarıyla bir eski röntgen cihazını tamir edip kendi üretmiş gibi pazarlamaya kalkmasından itibaren karısı tarafından terk ediliyor. Aynı zamanda oğluyla baş başa kalan Gardner ne yapacağını bilemeyip hayata sarılmaya çalışıyor.

2- Startup.com

Kaleil İsaza Tuzman ve Tom Herman isimlerindeki iki genç birçok şirketin portalını değiştirmeye çalışıyor. Ancak bu konuda pek te başarılı oldukları söylenemez. Ancak bazı şirketler gelişen internet ve sosyal ağa ayak uyduramıyor ve  ayak uyduramadıkları için satılmak zorunda kalıyor.

Hatta bazıları çok büyük zararlar ile birlikte satılıyor. 3 yıl boyunca bu girişimciler oldukça büyük bir çaba ortaya koyuyor ancak kazandıklarından fazla kaybettikleri gözüküyor. Daha sonra film çekimlerine katılan bu iki genç birçok internet sitesinin başarılı olmasını sağlıyor.

3- Silikon Vadisi’nin Korsanları (Pirates of Silicon Valley)

Film genel itibariyle kişisel bilgisayarın yükselişini konu almaktadır ve kişisel bilgisayarlarda ortaya çıkan farklı firmaların arasındaki rekabeti anlatmıştır. Özellikle Apple ve Microsoft firmaları arasındaki gelişen rekabetten bahseden bir filmdir.

Belgesel tarzında oluşturulan bu film iki şirket arasındaki ilahi bakış açısıyla iki şirketin düşüncelerinde filme yansıtan bir yapıda oluşturulmuştur. Bu şekilde iki şirket arasındaki farklılıklar ve planlar ortaya çıkarılmıştır.

4- Steve Jobs

Steve Jobs bilindiği üzere Apple şirketinin kurucusudur. Bu filmde de Apple şirketi kurucusu olan Steve Jobs’un hayat öyküsünden bahsedilir ve onun başarısına yer verilir. Filmde Jops yerine oynayan Michael Fassbender oynamıştır. Burada ekrana ve beyazperdeye yansıtılan Steve jobs’un azmidir. Steve önüne çıkan zorluklar da hiç yılmadan ilerlemiş ve bugünkü başarısını elde etmiştir.

Filmde verilmek istenen mesaj aklınıza bir fikir geldiğinde bunu yerine getirmeniz gerektiğidir. Bunu yapan Steve bugün girişimciler arasında yaşamış en iyi girişimcilerden biridir. Film oldukça akıcı ve izleyicilerin dikkatinizi çekebilecek filmler arasında yer alır. Walter Isaacson’in kitabından esinlenerek yapılan film tüm girişimcilerin ilgisini çekecek ve büyük bir keyifle izlenecektir.

 5- Social Network (Sosyal ağ)

Aylardan ekim olan bir gece Mark Zuckerberg ünlü üniversite olan Harvard Üniversitesi’nin genel sistemini sızar. Bu işlemi yaparken kendinde olmayan oyuncu hem içmiş hem de sevgilisinden ayrılmıştır.

Kız arkadaşından ayrılmış olduğu için bir acı duyan ve üzüntü yaşayan Mark sistemin anında yer alan bilgileri ve hard Word Üniversitesi’ndeki kızların bilgilerini bir veri tabanında birleştirmeye çalışır. Aynı zamanda sistemde oylama bir işlemde gerçekleşmektedir. Bu sayede hangi kızın diğer kızdan daha güzel olduğu ortaya çıkarılır. Sayfanın adını ise Facemash ismi verilir.

Çok zaman geçmeden sitenin yüksek başarısı diğer gençler arasında hızlı bir şekilde yayılmaya başlayacaktır. Sevgilisinden ayrılmış ve nefreti doruklarında yaşayan genç bunu başka yollarla ve yasal olmayan yollarla bütün dünyaya gösterir.

6- The Founder (Kurucu)

Bu filmde de yine bir girişimcilik ve yenilikten bahsedilmiştir. Özellikle bir fastfood restoranında geçen film bir satış görevlisinin bu restorandı en iyi seviyelere getirmesini konu almıştır. Filmdeki satış görevlisi olan Ray Kroc karakterinin restoran için verdiği çaba gösterilmektedir.

7- The Wolf of Wall Street (Para Avcısı)

Jordan belirt isimli genç oldukça hırslı ve para kazanma arzusuyla yanıp tutuşan bir gençtir. Zengin olmak adına öncelikle siyah olmuş ve birçok borsada yatırım işlemlerini takip etmiştir. 90’ların en iyi günlerini yaşayan New York New York’ta çalıştığı bir yerde hemen hemen birçok yolu denemiştir.

Başta tahviller ile oynamaya başlar ve tahvillerin yükselişi inişini gerçek olmayan yollarla gösterir. Aynı anda milyonlarca parayı kazanır ve milyonlarca parayı kaybeder. Bunun yanında hayatında bütün kötü alışkanlıkları yer edilmiştir ve aynı zamanda gece hayatına oldukça düşkündür. Ancak bir şekilde krizi yönetmeyi başarır ve başarıya da ulaşır.

8- Wall Street: Money Never  Sleeps Borsa: Para Asla Uyumaz

Film dünyanın kötü zamanlar geçirdiği bir  ekonomik dönemi konu almıştır. Wall Street yatırımcısı olan genç çocuk bu kötü zamanları yaşayan bir yatırımcıdır. Genç durumdan kurtulabilmek adına eski bir yatırımcı ile anlaşır ve iki aşamalı bir işlem gerçekleştirmeye karar verirler.

Bu anlaşmanın amacı daha önce gelebilecek finansal çöküşleri takip edebilmek ve bu konuda dünyayı haberdar etmektir. Aynı zamanda bu görevi ortaya atan uzman genç yatırımcının destek aldığı hocasının kimin öldürdüğünde bulmaya çalışıyor.

9- Moneyball (Kazanma Sanatı)

Yönetmenliğini Bennett Miller’ın, üstlendiği film karantina günlerinde izlenmesi gereken filmler arasında yer alıyor. Girişimcilerin keyifle ve hayatlarına yön verecek birçok içeriğe sahip film, 2011 yapımı olup, 2003 yılında ki çıkarılan kitaptan uyarlanmıştır. Brad Pitt rol aldığı filmde, bütçesi olmadan adeta zenginlere meydan okumaktadır.

Yöntemleri ile çevresini şaşırtan oyuncu kendine as stili ve azmi ile kazanma sanatını oluşturuyor. Kitaptan uyarlama olan film gerçek hikayeden esinlenerek hazırlanmış ve mükemmel vakit geçirmek için izlenmesi gereken filmler arasında yer almayı hak ediyor.

10- Catch Me If You Can (Sıkıysa Yakala)

Bir ajan ile bir suçlunun yaşadıklarını konu alan film, adeta kedi-fare oyununu ele alaıyor. FBI ajanları filmde özgüveni oldukça fazladır ve karşılarındaki, bu sefer kolay lokma olmayacaktır. Onlarca ülke gezen dolandırıcı, bazen pilot, bazen doktor kılığı ile birçok kişiyi dolandırmıştır ve FBI’ı peşinden koşturmaktadır.  Steven Spilerberg’in yönettiği filmde Leonardo Di Caprio ve Tom Hanks yer alarak filme bambaşka bir hava katmaktadır. Siz de keyifle ve kendinize bir şeyler katarak izleyeceğiniz bu filmi soluksuz izleyebilirsiniz.

Karantina günlerinde izlenen bu filmlerin hepsi girişimcilerin hayatlarına yön verecek ve bakış açılarına katkı sağlayacak filmlerdir. Birçok girişimcinin bu filmlerden sonra bakış açıları değişecek ve hayatlarında önemli adımlar atmaya başlayacaklardır.

Bir yanıt yazın