ABD’de İlk Kez Özel Bir Şirket Uzaya Astronot Gönderdi

Amerika Birleşik Devletleri’nde Elon Musk tarafından kurulmuş olan SpaceX şirketi, ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) ne bağlı olan Doug Hurley ile Bob Behnken adlı iki astronotun komuta ettiği Crew Dragon adlı uzay mekiği, Uluslar Arası Uzay İstasyonu (ISS)’na doğru yola çıktı. Yapılan bu çalışma ile dünya genelinde ilk defa uzaya bir özel şirket tarafından insanlı uzay aracı gönderilmenin başarısı elde edilmiş oldu.

İlk olarak Demo2 adı verilmiş olan seferi, Çarşamba günü fırlatma günü olarak belirlenmişti. Lakin havanın uygunsuz şartlarından ötürü fırlatma işlemine yaklaşık 16 dakikalık kısa bir süre kala durdurma kararı alındı.

SpaceX şirketinin bir ilki başarmış olduğu bu fırlatma işleminin yapılması için kullandığı merkez; 16 Temmuz 1969 yılında Amerika’nın ilk aya gitme projesinin yürütüldüğü ve aya ilk ayak basan insan unvanını Astronot Neil Armstrong almıştır. Tarihe adını altın harfler ile yazan Astronot Neil Armstrong un görevli olduğu Apollo 11 adındaki uzay gemisinin fırlatıldığı Kennedy Uzay Merkezinde gerçekleştirildi. Amerika Birleşik Devletinin Başkanı Donald Trump da gerçekleştirilen bu ilk başarıyı kendi yerinden izledi. Fırlatma işleminin başarı ile gerçekleştirildikten sonra Donald Trump konuşmasında ‘’ Bu daha başlangıç. Yapılan bu başarı çok özel bir olay ‘’ sözlerini söyleyerek tebriklerini dile getirdi.

Uzay Aracının Varış Saati

Yapılan hesaplara göre SpaceX şirketinin gönderdiği Astronotların Uluslar Arası Uzay İstasyonuna (ISS) varış zamanı Pazar günü Türkiye saati ile 17:30 civarında belirlendiği söyleniyor. Fırlatma işleminin gerçekleşmesinden hemen önce SpaceX şirketinin ekibi yolculuğa çıkmaya hazırlanan Astronotlara teşekkürlerini dile getirerek sözlerine ‘’Bu muhteşem görünüme sahip olan bu gezegenin manzarasının tadını çıkarın’’ ekledi. Bu sözlerin Astronotlara iletilmesinden sonra bu çalışmada görevli olan Astronotlardan Hurley de ‘’Amerika Birleşik Devletinin yıllar sonra tekrar uzaya araç göndererek büyük bir başarıya imza atmasındaki bu yapıda bulunmak büyük bir onur. Yörüngeye vardığımız zaman haberleşiriz’’ diye yanıt verdi.

Havanın Bozuk Olma Tahminleri Olumsuz Sonuçlandı

Meteoroloji uzmanları tarafından testleri yapılan hava durumunun bugün de bozuk olabileceği yönünde idi. Ancak daha sonra hava koşullarının fırlatma işlemine elverişli olduğunun kanısına varılarak fırlatma işlemi gerçekleştirilmiş oldu.  

Yapılmış olan bu uzay gezintisi, Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesinin emekliye ayırmış olduğu uzay araçlarını 2011 den sonra ilk defa ISS ye Astronot gönderdi. Bu nedenle bugün yapılan bu yolculuk bir ilk olarak nitelendiriliyor. Asıl bu yolculuğun tarihi bir ilk olarak nitelendirilmesinin sebebi ise NASA’nın Astronotlarını uzay yolculuğu için özel bir şirketle birlikte çalışma yapması oldu.

Tam 19 Saat Süren Bir Yolculuk

NASA Astronotları olan Hurley ile Behnken ISS ye varış süreleri yaklaşık olarak 19 saat süreceği tahmin ediliyor. Bu zaman içerisinde Astronotlar Dragon kapsülünde bulunan sistemleri deneyecekler. Bu sistemler içerisinde manuel uçuş da var. Yaklaşık olarak Astronotların ISS de 4 aylık bir zaman süresince kalabileceği planlanıyor.

SpaceX şirketi ile NASA  arasında yapılan protokolde belirlenen sözleşme ücreti 2.6 milyar dolar olarak belirlendi.  Bu sözleşmeye göre SpaceX şirketi uzaya toplamda 6 astronot gönderebileceği kararlaştırıldı. Eğer bu yapılan uzay yolculuğu başarılı bir şekilde sonuçlanırsa bir diğer uzay seferi Ağustos ayında yapılabileceği planlanıyor. SpaceX şirketinden başka NASA ile sözleşme yapan bir diğer şirket ise Boeing şirketi oldu ama SpaceX şirketini 1 yıl daha geriden takip ediyor.

Bir yanıt yazın